Reklama
  • Wtorek, 20 maja 2014 (14:05)

    Agnieszka Dygant: Perfekcyjna pani domu z punkową duszą

Jako zodiakany Baran zawsze stawia na swoim. Sportu nie lubi, nawet w telewizji, za to z pasją robi porządki w domu. Agnieszka Dygant potrafi zaskoczyć i to nie tylko różnymi rolami na ekranie.

Była punkiem

Reklama

Widząc na ekranie Agnieszkę Dygant w roli elegancko ubranej mecenas Agaty Przybysz, trudno sobie wyobrazić, że w czasach nastoletnich aktorka była… punkiem! Na dodatek grała w kapeli o feministycznie brzmiącej nazwie Dekolt. Ale ciągoty do występów publicznych przyszła gwiazda miała od najmłodszych lat.

Czym skorupka za młodu…

W szkole podstawowej z zapałem recytowała wiersze, zwłaszcza podczas… przerw. W szkole średniej spełniała się we wspomnianym zespole, aż w końcu zdecydowała się na egzamin do łódzkiej „Filmówki”.

Jej talent docenili profesorowie i przyznali jej specjalne stypendium. W 1998 roku skończyła studia i w tym samym roku zdobyła drugą nagrodę na XIX Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, za brawurową interpretację piosenki „Sing Sing”.

Telewizja wzywa

Jak większość absolwentów wydziału aktorskiego marzyła o angażu w jednym z warszawskich teatrów. Chociaż występowała w kilku przedstawieniach, to nie dołączyła na stałe do żadnego z teatrów. Wtedy zdecydowała się związać życie zawodowe ze srebrnym ekranem. Jeszcze w czasie studiów zagrała niewielką rolę w filmie „Farba”. Później, już po dyplomie, pojawiła się m.in. w teledysku zespołu Myslovitz „Dla ciebie”.

W 2001 roku dostała rolę „Mariolki” w „Na dobre i na złe”. Zagrała salową, w której zakochuje się spadkobierca wielkiej fortuny. Grał go Tomasz Kot. Cztery lata później spotkali się ponownie na planie. Tym razem w serialu „Niania”.

Kazał jej improwizować

Szaleństwo Frani Maj – Jurek Bogajewicz zaprosił mnie, żebym przyszła na zdjęcia próbne do jego mieszkania – wspomina casting do „Niani”. – Pamiętam, że było to dziwaczne spotkanie – dodaje. Reżyser kazał jej improwizować przed kamerą, jednocześnie nie zdradzał, w jakiej roli chciałby ją obsadzić. Dwa tygodnie później zadzwoniła do niej producentka serialu, Dorota Kośmicka, i zaproponowała rolę Frani.

– Wahałam się, ale czułam też, że jak się poddam, mogę później żałować – mówi aktorka. I rzeczywiście, nigdy nie miała wątpliwości, że była to właściwa decyzja. Dzięki szalonej niani stała się gwiazdą.

Mecenas Agata

– Cieszę się, że teraz mogę zagrać kogoś skrajnie innego – mówi o roli w „Prawie Agaty”. – Jeśli o mnie chodzi, to tych „metek” z imionami bohaterek mogłabym mieć wiele – nie ukrywa. Najważniejsze, czego oczekuje w pracy, to profesjonalizm.

– Dnia zdjęciowego nie da się powtórzyć, więc trzeba być bardzo skoncentrowanym – tłumaczy. Na planie nie rozprasza jej nawet fakt, że jednym z reżyserów serialu jest jej życiowy partner, Patrick Yoka.

Historia zna kilka takich przypadków, gdzie reżyser i aktorka byli razem. I nie przeszkadzało im to w pracy. Matka z pasją Rozpoczynając przygodę z serialem „Prawo Agaty” nie miała sprecyzowanych oczekiwań. Po prostu tęskniła za planem. Wcześniej przez dwa lata zajmowała się wychowywaniem synka Xawerego. – Dziecko nie wykasowało innych moich ambicji – twierdzi. Dlatego nie czuje się typową „matką Polką”.

Zdjęcia do szóstek serii

– Nie mam wrażenia, że posiadanie dziecka zrobiło ze mnie lepszego człowieka, mądrzejszego, wrażliwszego, bardziej pewnego siebie – szczerze przyznaje. Jednocześnie, gdy czuje, że przez pracę zbyt długo nie widzi synka, nie zgadza się na przedłużenie zdjęć nawet o 15 sekund. Chociaż kocha aktorstwo, to synek jest dla niej najważniejszy.

Piąty sezon „Prawa Agaty” powoli zbliża się do finału. Wiadomo już, że w maju ruszają zdjęcia do szóstej serii. Aktorka ma więc powody do radości. Po „Niani”, to kolejny wielki hit telewizyjny z jej udziałem.

Marzena Juraczko

Jej życie

1973 - Agnieszka Urszula Dygant urodziła się 27 marca w Piasecznie. Kończy LVI Liceum Ogólnokształcące w Warszawie. Ma młodszą o siedemnaście lat siostrę Natalię. 1998 Robi dyplom na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. W tym samym roku zdobywa drugą nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

2003 - Dostaje pierwszą w karierze główną rolę kobiecą w serialu. Gra Darię Westman, czyli „Czarną” w serialu „Fala zbrodni” (na zdj. z Janem Wieczorkowskim).

2005 - Razem z Maciejem Zakościelnym występuje w komedii romantycznej „Tylko mnie kochaj”. W tym samym roku rozpoczyna pracę na planie serialu „Niania”. Serial odnosi sukces.

2006 - Otrzymuje pierwszą z dwóch zdobytych w dotychczasowej karierze Telekamer Tele Tygodnia (zdj.) w kategorii najpopularniejsza aktorka. Drugą statuetkę zdobywa w roku 2008.

2008 - Gra psychiatrę w dramacie Krzysztofa Zanussiego „Serce na dłoni”.

2010 - Zostaje mamą! 10 marca na świat przychodzi jej synek Xawery. Ojcem chłopca jest partner życiowy aktorki reżyser Patrick Yoka.

2011 - Pojawia się w dubbingu w „Autach 2” oraz „Rio”. W tym samym roku odrzuca propozycję zagrania Natalii Boskiej w „Rodzince.pl”. 2012 Dostaje tytułową rolę w serialu „Prawo Agaty”. Aktualnie oglądamy piątą serię.

2014 - 9 maja na ekrany polskich kin wchodzi „Rio 2”. Głosem aktorki mówi przemądrzała papuga Jewel.

Teleświat

Zobacz również

  • Pod koniec maja zobaczymy ostatni odcinek serialu „Prawo Agaty”. Wygląda na to, że 38-letnia Daria Widawska mimo wszystko nie będzie narzekać na brak obowiązków. Jak donosi jeden z... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.